Doclernet

A kvantumszámítógépekkel kapcsolatos kutatások már eredményeztek kisebb áttöréseket az informatika területén és egyáltalán nem utópisztikus képzelgések. Limitált képességű modellek már léteznek a piacon, viszont a használhatóságuk még feltételekhez kötött.

A Microsoft saját kvantumszámítógép kidolgozásába kezdett, amely a topológiai kvantumbitre építene. Mivel a kvantumszámítógépek esetében a kvantumállapot fenntartása jelenti a legnagyobb kihívást, ez a fejlesztés jelentené a kulcsfontosságú lépést. A topológiai kvantumbit előnyt jelent, mivel jobban ellenáll a hőnek, illetve az elektromos zajnak, vagyis tovább képesek fenntartani a kvantumállapotot.

Habár a fejlesztés még nagyon korai fázisban jár, ha tényleg sikerül megvalósítani a skálázható kvantumszámítógépet, akkor azzal olyan problémák válnak megoldhatóvá másodpercek alatt, amelyekhez jelenleg évezredekig tartó számításokra lenne szükség.

A Doclernet ugyanakkor megbízható, gyors szervereket kínál ügyfelei számára!

Mindez rendkívül ígéretesnek hangzik. Ám ne feledjük, hogy a múltban már számtalan alkalommal a technológiai fejlesztések nem a megfelelő kezekben kerültek „hasznosításra”. Gondoljunk csak olyan eredményekre, mint a sugárhajtású repülőgép, az infravörös látóeszközök, távirányítással működő járművek, vagy az atombomba.

Már egyetlen, alapfunkciókkal működő Kvantum számítógép is képes lenne szerverek ezreit kiváltani, és manapság még szinte elképzelhetetlen lehetőségek tárházával bővíteni a szolgáltatásokat. Természetesen rendkívül hasznos lenne például az orvostudomány területén, vagy akár a bűnüldözésben is.

Ugyanakkor ez azt is jelentené, hogy emberek millióinak vagy akár tízmillióinak minden adata egy kézben összpontosulna. Nem csak cégek, hanem magánemberek személyes adatai is, gyakorlatilag felölelve az egész életüket. Egyetlen ilyen számítógép képes lenne lefedni egy egész kontinenst.

Innen már csak egyetlen lépés elképzelnünk, hogyan lehetne ezt a technológiát a Föld népessége nagy részének befolyásolására használni. Gondolok itt például az egyre inkább fogyasztói társadalmak mesterséges kialakítására. Amikor emberek tízmillióinak vásárlási szokásait egyetlen másodperc alatt kiértékelő számítógép eredményei alapján, gyakorlatilag annyira hatékonyakká válhatnak a marketing kampányok, hogy már csak a vásárlás kényszere létezne az emberek fejében.

Ez természetesen csak egyetlen példa, de rámutat a tudományos fejlesztésekben rejlő veszélyekre. Az is igaz, hogy jelen pillanatban nehéz lenne bizonyossággal megjövendölni egy minden funkciójával tökéletesen működő Kvantum számítógép üzembeállításának idejét. Lehet, hogy ez már nem is annyira a távoli jövő…